2024/2025 sügissemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
2024/2025 kevadsemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
Õppeaine eesmärgid
Õppeainega luuakse niisuguste tekstiteadmiste ja eesti keele abimaterjali kasutusoskuse kombinatsioon, mille alusel saab ka kursuse lõppedes teadlikult lihvida oma eesti keele kui emakeele oskust selle kõigis komponentides (oskus funktsionaalselt lugeda ja kuulata, end suuliselt ja kirjalikult väljendada). Muu emakeele puhul harjutab inimene kõiki eelnimetatud osaoskusi ja õpib teadlikult vältima seda, mida eesti töine ja muu avalik keel tegelikult kohati halbade tekstide kaudu õpetab.
Õppeaine sisu lühikirjeldus
Neljal avanädalal saab 4x4 t loengulise ülevaate keelevormide valikust, mis lubab oma sõnumit tõhusalt, asja- ja olukohaselt kodeerida, arvestades tänapäevase esoteerilise kommunikatsiooni ohte ja demokraatlikku vajadust ühiskirjakeele selge keskme järele. Tutvutakse akadeemilise ja tööteksti sagedaste liikidega. Tuuakse esile sagedad väljendusapsud praktilises töises keelekasutuses; puudused, mis tekivad võõrkeelse eeskujuteksti kasutamise puhul, nt õpingutes. Lihvitakse suulist ja kirjalikku väljendusoskust, harjutatakse kasutama keelelise enesekontrolli allikaid (sõnastikud, grammatikaraamatud, Interneti-teave, keelenõuanne). Juhitakse tähelepanu levinud kompositsiooni-, stiili- ja õigekirjaprobleemidele.
Õppeaine õpiväljundid
Õppeaine edukal läbimisel üliõpilane:
- oskab valida suhtluskanalit ja arvestada adressaati, luua usaldusväärset alust kriitilistes suhtlusolukordades tulemuseni jõudmiseks;
- oskab asja- ja olukohaselt ette valmistada suulisi esinemisi, kuulata jooksvat infot ja sihipäraselt jälgida pikemaid esinemisi;
- oskab valida akadeemilisi ja töötekste kirjutades stiili, mõelda parimale kompositsioonimudelile ja vältida tüüpilisi vigu.