Disaini teooria ja metoodika (IFI7161.DT)
space
Õppeaine kood
IFI7161.DT
vana ainekood
IFI7161
Õppeaine nimetus eesti k
Disaini teooria ja metoodika
Õppeaine nimetus inglise k
Design Theory and Methodology
Õppeaine maht EAP
4.0
Kontrollivorm
eksam
2023/2024 kevadsemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
2024/2025 sügissemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
Õppeaine eesmärgid
Kursuse eesmärgiks on tutvustada erinevaid teoreetilisi raamistikke ja metodoloogiaid disaini valdkonnas. Loengud, arutelud ja ülesanded aitavad tudengitel arendada kriitilist mõtlemisvõimet disaini alal ning seeläbi arendada enda disainimeetodeid.
Õppeaine sisu lühikirjeldus
1. "Disaini määratlemine" annab ülevaate disaini eriala määratlemise ja kirjeldamise erinevatest lähenemisviisidest. Ajalooline ülevaade disainiteooria arengust. Loeng ja arutelu.
2. "Projekteerimisprotsess, meetodid ja tööriistad" käsitleb disainimeetodite ajaloolist arengut. Samuti käsitleme disaini metoodika põhiküsimusi: Milliste meetodite kasutamine? Milline on meetodite väärtus? Loeng ja arutelu. Harjutuse analüüs. Õpilaste ettekanded;
3. Projekteerimismeetodid tutvustavad erinevate tänapäevaste meetodite, nagu kasutajakeskse disaini, kaasava disaini, sotsiaalse disaini, süsteemispetsiifilise disaini jms põhioskuseid. Selles analüüsitakse projekteerimist kui keerukat probleemide lahendamist; Arutletakse keeruliste probleemide ja inimteabe töötlemise piirangutega seotud nõudmisi.
4. Disainijuhtimine tutvustab disaini äri- ja avalikus sektoris. Keskendub juhtivatele disainiprojektidele ja disainiportaalide koostamisele. Arutleb disaini üle poliitikates ja strateegiates. Loeng ja arutelu; üliõpilaste ettekanded.
5. "Disainiuuringud" keskenduvad erinevatele disainiuuringute metoodikatele, sh filosoofiale, meetoditele ja tööriistadele.
Õppeaine õpiväljundid
Õppeaine edukal läbimisel üliõpilane:
- oskab anda ülevaate disaini teooria ja metoodika teemade ajaloost ja arengust;
- oskab arutada disaini teooriat ja metoodikat raamistikuna projekteerimise kui inimtegevuse analüüsimiseks, mõistmiseks ja selgitamiseks;
- suudab selgitada meetodite, teooriate ja projekteerimise praktika erinevust ning hinnata kriitiliselt kõigi kolme komponendi väärtust.;
- suudab reflekteerida teadlikult ja kriitiliselt oma isiklikke disainimeetodite üle.
Õppejõud
Merja Bauters
space