Religioossete protsesside analüüs (HIK6345.HT)
space
Õppeaine kood
HIK6345.HT
vana ainekood
Õppeaine nimetus eesti k
Religioossete protsesside analüüs
Õppeaine nimetus inglise k
Analysis of Religious Processes
Õppeaine maht EAP
6.0
Kontrollivorm
eksam
2023/2024 kevadsemestri õppejõud
Jaan Lahe (õpetamise keel: eesti keel)
2024/2025 sügissemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
Õppeaine eesmärgid
„Religioossete protsesside analüüs“ on kursus, mis käsitleb erinevaid religiooniuuringute teemasid. Konkreetne teema vahetub igal õppeaastal. 2023/24 õppeaastal on kursuse teemaks usundid ja kultused Rooma keisririigis.

Õppeaine sisu lühikirjeldus
Kursuse konkreetne teema vahetub igal aastal. 2019. a. oli kursuse teemaks gnostitsism. Käesoleval aastal on teemaks usundid ja kultused Rooma keisririigis. Kursuse raames vaadeldakse erinevaid usundeid, kultusi ja religioosseid liikumisi Rooma keisririigis (1.-4. sajandini), Kreeka-Rooma usundit, judaismi, varast kristlust ja manilust. Käsitletakse nende omavahelisi suhteid, tegevust Rooma ühiskonnas ja suhteid riigiga. Üliõpilased on kohustatud töötama läbi õpiku, lugema läbi paljundatud tekstid, mida õppejõud neile jooksvalt jagab ning valmistama ette ja pidama auditooriumis kolm lühiettekannet, mida arutatakse ühistel seminaridel.

Üliõpilased on kohustatud töötama läbi õpiku, lugema läbi paljundatud tekstid, mida õppejõud neile jooksvalt jagab ning valmistama ette ja pidama auditooriumis 3 lühiettekannet, mida arutatakse ühistel seminaridel.
Õppeaine õpiväljundid
Õppeaine edukal läbimisel üliõpilane:
- omab süstemaatilisi teadmisi Rooma keisririigi
religiooniloost;
- tunneb erinevaid Rooma keisririigis levinud usundeid, kultusi ja religioosseid liikumisi;
- oskab näha religiooni Rooma poliitilise ja sotsiaalajaloo kontekstis;
- orienteerub Rooma religiooniloo põhimõistetes ning teooriates.
Õppejõud
dotsent Jaan Lahe
Lisainfo
Kohustuslik kirjandus:
Mary Beard, Joh North , Simon Price, Religions of Rome. Vol. 1 (1998); Jaan Lahe, Egiptuse kultused Kreeka-Rooma maailmas. Tuna 3/2004: pdf allalaetav siit: https://www.ra.ee/ajakiri/egiptuse-kultused-kreeka-rooma-maailmas/; Jaan Lahe, Kybele ja Attise kultus. Usuteaduslik Ajakiri 1/2006; pdf allaletav siit: https://usuteadus.ee/wp-content/uploads/2006%20(55)/Lahe.pdf; Jaan Lahe, Mithras - ühe antiikse kultuse olemus ja ajalugu: https://kjt.ee/2016/09/mithras-uhe-antiikse-kultuse-olemus-ja-ajalugu-1-osa/; https://kjt.ee/2016/09/mithras-uhe-antiikse-kultuse-olemus-ja-ajalugu-2-osa/; https://kjt.ee/2016/09/mithras-uhe-antiikse-kultuse-olemus-ja-ajalugu-3-osa/.
Asenduskirjandus:
Valerie Warrior, Roman Religion (2007); Jörg Rüpke, Richard Gordon, Religion of the Romans (2007); James B. Rives, Religion in the Roman empire (2007); Anna Collar, Religious Networks in the Roman Empire (2013); Eric R. Dodds, Paganad ja kristlased ängistuse ajastul (tlk Marju Lepajõe) (2003); Manfred Clauss, Mithras - kultus ja müsteerium (tlk Jaan Lahe) (2018).
space