2024/2025 sügissemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
2024/2025 kevadsemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
Õppeaine sisu lühikirjeldus
I osa: Katalaanikeelne territoorium ja selle ühtsuse küsimus. Sissejuhatus. Territooriumi piiritlus kronoloogiliselt. Üldülevaade ajaloost. Keele ühtsus ning sotsiopoliitiline olukord läbi aegade: žanriline kasutus keskajal; hispaania ja katalaani keele diglossilise suhte kujunemine. Rahvuse ja autonoomia küsimus. Rahvuslikud sümbolid. Pidustused, tavad ja traditsioonid (sardana, inimlossid jne).
II osa: Kataloonia ajalugu ja kunst diakroonilises perspektiivis. Ibeerid, roomlased, läänegoodid, moslemid ja frangid. Kataloonia kujunemine, ekspansioon ja kõrgaeg (11.-15. sajand). Ramon Llull. Romaani ja gooti stiil. Kataloonia Hispaania impeeriumi perifeeriana, ärkamisaeg (16.-19. sajand). Barokk, neoklassitsism. 20. sajand: Kataloonia Vabariik. Kodusõda, Franco diktatuur (1939-1975) ja taasdemokratiseerumine.
III osa: Kultuur 20. ja 21. sajandil. Kunst: Antoni Gaudí, Santiago Calatrava. Joaquín Sorolla, Salvador Dalí, Joan Miró, Antoni Tàpies, Joan Brossa, Equipo Crónica. Tänapäeva kunst. Muusika: Uus laul, 1970ndate katalaani laul, 1980ndate kriis, 1990ndate rock. Tänapäeva muusika. Filmikunst ja meedia. Ventura Pons. Teater: Els Joglars. Josep Maria Benet i Jornet. Sergi Belbel. Jordi Galceran. Kirjandus. Proosa: sõjajärgne periood ja eksiil. 1970ndate põlvkond ja hilisemad autorid. Tekstualism, kirjanduslik eksperimenteerimine ja uus ajalooromaan. Pere Caldres, Mercè Rodoreda, Quim Monzó. Luule ja aasta 1972. Salvador Espriu, Gabriel Ferrater, Miquel Martí i Pol. Esseistika: Joan Fuster.