Õppeaine nimetus eesti k
Haavatavad sihtrühmad noorsootöös
Õppeaine nimetus inglise k
Vulnerable Target Groups in Youth Work
2024/2025 kevadsemestri õppejõud
Ilona-Evelyn Rannala (õpetamise keel: eesti keel)
2025/2026 sügissemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
Õppeaine eesmärgid
Õppeaine käigus saadakse ülevaade teoreetilistest alustest haavatavate sihtrühmadega töötamisel. Luuakse seosed noortepoliitika ja noorsootöö eesmärkide ning oluliste kontseptsioonide vahel: sotsiaalne kaasatus vs tõrjutus, kaitsmine, eestkõnelemine, võimustamine, emantsipatsioon, resilientsus, võrgustiku- ja juhtumitöö. Õppeainega saadakse teadmisi ja kogemusi:
- haavatavatest sihtgruppidest ja nende toetamise võimalustest noorsootöös:
- puudest tingitud erivajadusega noored;
- vaimse tervise probleemidega noored;
- vähemate võimalustega, riskiohus või õigusrikkujad noored;
- LGBT noored;
- vähemusrahvuste või pagulasperede noored jt.
Aine raames tutvustatakse praktilisi tegevusi ja meetodeid ning edukaid sekkumisi, mille abil noorsootöös osalevaid haavatavaid noori toetada. Tutvutakse erinevate organisatsioonide tööga. Analüüsitakse, kuidas kohandada noorsootöö tegevusi kõigile sobivateks ning toetada haavatavate sihtgruppide noorte kohanemist noorsootööga, vältides seejuures tõrjutust ja marginaliseerumist. Kuidas tõsta haavatavate sihtgruppide noorte motivatsiooni, tahet ja võimalusi osaleda oma elu otsuste tegemisel, kogukonnas, sh noorsootöös ja ühiskonnas laiemalt.
Õppeaine sisu lühikirjeldus
Teoreetilised alused töös haavatavate sihtrühmadega: kriitilised teooriad, kriisiteooriad, süsteemiteooriad, ökoloogilised mudelid ja inimõiguste perpsektiiv noortepoliitika ja noorsootöö kontekstis. Olulised kontseptsioonid töös haavatavate noortega: sotsiaalne kaasatus vs tõrjutus, kaitsmine, eestkõnelemine, võimustamine, emantsipatsioon, resilientsus, võrgustiku- ja juhtumitöö. Haavatavad sihtrühmad (noored) Eesti ühiskonnas. Analüüsitakse haavatavate sihtgruppidega seotud noorsootöö sisu ja sellega seotud väljakutseid, arenguvõimalusi ning eetilisi printsiipe. Noorsootöötaja tegevust juhtivad eesmärgid ning ülesanded lähtuvalt konkreetse sihtrühma eripärast ja -vajadustest. Tegevuse planeerimine, elluviimine ja koostöö teiste spetsialistidega. Edukad ning tõenduspühised programmid ja sekkumised.
Õppeaine õpiväljundid
Õppeaine edukal läbimisel üliõpilane:
- teab teoreetilisi lähtekohti ja kontseptsioone töös haavatavate sihtrühmadega ning seostab neid noortepoliitika ja noorsootööga;
- tunneb edukaid sekkumisi töös haavatavate sihtrühmadega ning võrgustiku- ja juhtumitöö põhimõtteid;
- mõistab noorsootöö võimalusi haavatavate sihtrühma kuuluvate noorte kaasamisel ning võimustamisel;
- analüüsib noorsootöö(taja) rolli ja eetilisi kaalutlusi haavatavate sihtrühmadega töötamisel;
- demonstreerib valmisolekut haavatavate noorte motiveerimiseks osalemaks noorsootöös ja kogukonnas.
Õppejõud
Ilona-Evelyn Rannala, PhD
Õppekavaversioonid, millesse aine kuulub