Erikursus sotsioloogia klassikutest (RAS6205.YK)
space
Õppeaine kood
RAS6205.YK
vana ainekood
RAS6205
Õppeaine nimetus eesti k
Erikursus sotsioloogia klassikutest
Õppeaine nimetus inglise k
Special Course on Classics of Sociology
Õppeaine maht EAP
5.0
Kontrollivorm
eksam
2023/2024 kevadsemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
2024/2025 sügissemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
Õppeaine eesmärgid
Kursuse eesmärgiks on luua üliõpilasele võimalused
- avardada oma teadmisi sotsioloogilise mõtte ajaloolisest kujunemisest ning selle lähtekohtadeks olnud probleemidest, küsimustest ning vaatenurkadest. Selle kaudu toetada üliõpilase sotsioloogilise kujutlusvõime arengut (C. W. Millsi mõttes) ning eelduste kujunemist üliõpilase suutlikkusele märgata klassikaliste autorite mõjutusi („lõvi jäljed koopas“) tänapäevastes sotsioloogilistes kontseptsioonides, mis suurendab võimekust neid asjakohaselt mõista ning tõlgendada.
- arendada oma suulist ja kirjalikku erialast väljendusoskust, suutlikkust osaleda erialastes teoreetilistes aruteludes ning töötada teoreetiliste allikmaterjalidega.
Õppeaine sisu lühikirjeldus
Kursus tutvustab viit 19. sajandi II poole sotsioloogilise mõtte omanäolist esindajat (Veblen, Gumplowicz, Tönnies, Pareto, Cooley), kelle originaalsed sotsioloogilised ideed olid omal ajal teedrajavad ning pakuvad ka tänapäeval sisukaid vaatenurki ühiskondlike nähtuste tõlgendamisel. Antakse ülevaade iga autori panusest sotsioloogiasse ning käsitletakse lähemalt nende olulisemaid teoreetilisi kontseptsioone, kaasates ka algupäraseid tekste. Lisaks sellele võetakse vaatluse alla isikuloolise ja ajaloolise konteksti mõju nende autorite sotsioloogilise mõtte kujunemisele.

Iseseisva tööna tuleb üliõpilastel
a) koostada loengus läbitud teemasid kajastav õpimapp (võib ka rühmatööna), mida tuleb täiendada ka omapoolsete materjalide ja kriitilise hinnanguga omandatule.
b) valmistuda ette seminariaruteludeks õppejõult jaotusmaterjalina saadavate tekstide põhjal

Kursus toimub loengute ja seminaride vormis.


Lisainfo ja põhjalik kursuseprogramm: http://www.tlu.ee/?LangID=1&CatID=3281&ArtID=14599&action=article
Õppeaine õpiväljundid
Õppeaine edukal läbimisel üliõpilane:
Üliõpilane
- teab käsitletud autoreid, oskab iseloomustada nende panust sotsioloogilise mõtte arengusse ning seostada seda isikuloolise ja ajaloolise kontekstiga;
- oskab selgitada käsitletud teoreetilisi kontseptsioone, nende üle kriitiliselt arutleda ning näidete abil analüüsida nende mõju tänapäeval.
- oskab iseseisvalt või meeskonnatööna koguda ja valida teemakohast materjali, seda koondada, süstematiseerida ning esitada ülevaatlikus terviklikus vormis
Õppejõud
Lektor Krista Hinno, PhD
Õppekavaversioonid, millesse aine kuulub
space