Programmeerimise alused (IFI6238.DT)
space
Õppeaine kood
IFI6238.DT
vana ainekood
Õppeaine nimetus eesti k
Programmeerimise alused
Õppeaine nimetus inglise k
Fundamentals of Programming
Õppeaine maht EAP
6.0
Kontrollivorm
eksam
2023/2024 kevadsemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
2024/2025 sügissemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
Õppeaine eesmärgid
Luua eeldused programmeerimise olemuse, põhimõistete ja -meetodite mõistmiseks. Luua eeldused protseduurseks programmeerimiseks sobiva keele kasutamiseks ning tüüpiliste keeletarindite mõistmiseks. Toetada algoritmilise mõtlemise arengut ning lihtsate andmetöötlusalgoritmide kasutamist. Luua eeldused integreeritud programmeerimiskeskkondade kasutamiseks programmide kirjutamisel, testimisel ja silumisel. Toetada teadmiste ja oskuste kujunemist, mis on vajalikud teiste informaatika ainete läbimisel.
Õppeaine sisu lühikirjeldus
Arv- ja tekstandmete esitamine arvutis. Arvusüsteemid. Vooskeem algoritmide kirjeldamiseks. Programmeerimiskeele süntaks ja semantika. Muutujad. Liht- ja stuktuursed andmetüübid. Aritmeetika- ja loogikaavaldised. Omistus. Sisend. Väljund. Juhtlaused: jada, tingimus ja tsükkel. Funktsioonid ja parameetrite edastamine. Tekstifailide kasutamine. Lihtsamad andmetöötlusalgoritmid: summeerimine, loendamine, suurim, vähim väärtus, sorteerimine, otsimine. Regulaaravaldised. Programmi koostamise sammud, testimine ja silumine. Aine toimub praktikatundidena arvutiklassis.
Iseseisva tööna tuleb õpitu kinnistamiseks igal nädalal iseseisvalt lõpetada kontakttundides pooleli jäänud ja lisaks lahendamiseks antud ülesanded ning lugeda kursuse materjali, sh vastavaid peatükke õpikust.
Õppeaine õpiväljundid
Õppeaine edukal läbimisel üliõpilane:
- tunneb protseduurse programmeerimise põhimõtteid, mõisteid ja keelt ning programmeerimise olemust;
- analüüsib lihtsamaid probleeme ning koostab nende lahendamiseks algoritme, kasutades sealjuures lihtsaid andmetöötlusalgoritme;
- esitab algoritme vooskeemi abil ning „tõlgib“ algoritmi programmeerimiskeelde, jälgides kodeerimise reegleid ja häid tavasid;
- kasutab programmikoodi töötlemiseks sobivat keskkonda, silub ja testib programmikoodi.
Õppejõud
Inga Petuhhov
Õppekavaversioonid, millesse aine kuulub
space