Saksa keele morfoloogia (GRS6015.HT)
space
Õppeaine kood
GRS6015.HT
vana ainekood
GRS6015
Õppeaine nimetus eesti k
Saksa keele morfoloogia
Õppeaine nimetus inglise k
German Morphology
Õppeaine maht EAP
3.0
Kontrollivorm
eksam
2023/2024 kevadsemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
2024/2025 sügissemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
Õppeaine eesmärgid
Erinevate morfoloogiateooriate ja –käsitluste alusel luua üliõpilastele võimalus lingvistiliste baasteadmiste omandamiseks ja nende teadmiste praktiliseks rakendamiseks keeleloomes.
Õppeaine sisu lühikirjeldus
Morfeemi mõiste ja alaliigid, morfeemide eristamise viisid saksa keeles. Sõnaliigid ja nende klassifikatsioonivõimalused saksa keeles Admoni, Helbig/Buscha, Flämigi, Dudeni ja Erbeni järgi. Saksa sõnaliikide klassifikatsioon võrrelduna eesti keelega. Täistähenduslike sõnaliikide iseloomustamine semantilisest, morfoloogilisest ja süntaktilisest aspektist. Verbi valents. Funktionsverbgefüge. Aktionsarten. Nimi-, omadus- ja tegusõnade grammatilised kategooriad. Teiste sõnaliikide (arv-, ase-, side- ja määrsõnade) üldiseloomustus.
Iseseisev töö seisneb loengu- või seminarimaterjali täiendavas läbitöötamises ja osade teemade (täistähenduslike sõnaliikide grammatilised kategooriad, mittetäistähenduslikud sõnaliigid) iseseisvas ettevalmistamises seminariks grammatikaõpikute alusel; harjutuste tegemises.
Õppeaine õpiväljundid
Õppeaine edukal läbimisel üliõpilane:
Ainekursuse läbinu on omandanud baasteadmised keeleloomeks ja keele funktsioneerimise mõistmiseks. Üliõpilane oskab kirjeldada saksa keele sõnaliike, tunneb nende grammatilisi kategooriaid ja mõistab sõnaliikide osa lause moodustajatena. Omandatud baasteadmisi suudab üliõpilane rakendada teksilingvistikas, leksikoloogias jt. lingvistikakursustel.
Õppejõud
lekt Helju Ridali
space