Sotsiaaltöö riskilaste ja peredega (STL6009.YK)
space
Õppeaine kood
STL6009.YK
vana ainekood
STL6009
Õppeaine nimetus eesti k
Sotsiaaltöö riskilaste ja peredega
Õppeaine nimetus inglise k
Social Work With Children and Families at Risk
Õppeaine maht EAP
3.0
Kontrollivorm
eksam
2023/2024 kevadsemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
2024/2025 sügissemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
Õppeaine eesmärgid
Luua eeldused teadmiste ja oskuste arendamiseks tööks riskilaste, nende perekondade ja kogukondadega tugevustele suunatud põhimõtetest lähtudes. Õpitakse tundma tugevustele suunatud lähenemise põhimõtteid, käsitlema erinevaid tehnikaid, mis on vajalikud kliendi positiivseks mõjutamiseks.
Õppeaine sisu lühikirjeldus
Perekeskse lähenemise põhimõtted ja praktika. Tugevused versus nõrkused: traditsiooniline (mis on probleem?) ja lahendustele suunatud lähenemine (mis olukorras klient on?). Kliendi osalus, tema kaasamine protsessi. Kliendi olemasolevate ressursside rakendamine positiivsete lahenduste välja töötamiseks. Inimeste jõustamine ja kliendi tugevused. Lahenduskesksed intervjuud (hästi sõnastatud eesmärgid ning lahendused). Lahenduskeskse lähenemise staadiumid. Oskus „mitte teada“. Detailid. Vaikuse kasutamine. Komplimentide tegemine (otsene, kaudne, iseendale suunatud). Kliendi taju kinnitamine. Normaliseerimine. Kliendi tähenduste uurimine. Hästi formuleeritud eesmärgid. Kliendi edu ja tugevused. EARS (erandid, võimendamine, tugevdamine, „mis on parem?“). Lahenduskeskse sekkumise tehnikad: toimetuleku küsimused, suhte küsimused, erandeid otsivad küsimused, skaala küsimused, imeküsimused.
Õppeaine õpiväljundid
Õppeaine edukal läbimisel üliõpilane:
Ainekursuse lõppedes õpib üliõpilane toetatama klienti, gruppe, indviide, peresid ja kogukondi avastama ja kasutama iseenda ressursse positiivsete muutuste elluviimiseks, sõnastama eesmärke, mis tulenevad kliendi soovidest ning lahendusi, mis baseeruvad kliendi ootustel, oskab rakendada lahenduskeskse lähenemise tehnikaid, arendada vastastikkusel usaldusel põhinevaid suhteid kliendiga ning kriitiliselt hinnata ja planeerida positiivsetele muutustele suunatud tegevusi töös laste ja peredega.
Õppejõud
lekt. Karmen Lai, MA
space