Teadmistesotsioloogia (RAS7002.YK)
space
Õppeaine kood
RAS7002.YK
vana ainekood
RAS7002
Õppeaine nimetus eesti k
Teadmistesotsioloogia
Õppeaine nimetus inglise k
Sociology of Knowledge
Õppeaine maht EAP
4.0
Kontrollivorm
eksam
2023/2024 kevadsemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
2024/2025 sügissemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
Õppeaine eesmärgid
Kursus pakub õppijale võimalust saada ülevaade teadmistesotsioloogia kui iseseisva uurimissuuna põhialustest, omandada ettekujutus selle suuna metateoreetilisest tähendusest ning tutvuda mõningate olulisemate käsitlustega teadmiste ning sotsiaalsete praktikate seostest.

Kursuse eesmärk on toetada õppijat sotsioloogilise mõtlemisviisi omandamisel, teoreetilise suutlikkuse ja analüütiliste oskuste arendamisel.

Kursus loob eeldused, et üliõpilane võiks omandada sügavama arusaamise teadmisest kui sotsiaalsest nähtusest, selle funktsioonidest ühiskonnas ning sotsiaalsest tingitusest. Lisaks sellele pakub kursus õppijale võimalust arendada nii suulist kui ka kirjalikku akadeemilist väljendus- ja väitlusoskust ning sotsioloogilise kirjandusega töötamise oskust.
Õppeaine sisu lühikirjeldus
Kursuse põhiosa toimub iganädalaste seminaride vormis. Saadakse ülevaade teadmiste sotsioloogia klassikalistest lähteprobleemidest ning põgusamalt puudutatakse kaasaegsemaid teadmissotsioloogilisi arenguid. Põhjalikumalt käsitletakse seminaris Berger ja Luckmanni fenomenoloogilis-konstruktivistlikku teadmise käsitlust.

Kursuse jooksul tuleb õppijal tervikuna läbi lugeda raamat “The social construction of reality : a treatise in the sociology of knowledge” Berger&Luckmann. Loetu põhjal tuleb koostada iganädalasi lühikokkuvõtteid peatükkidest, mida seminarides arutatakse.

Õppija peab tegema seminaris ühe suulise ettekande ning modereerima ühte seminariarutelu. Suulise seminariettekande ja kirjaliku seminaritöö aluseks on peatükk Bergeri ja Luckmanni raamatust, mida õppija täiendab omapoolsete materjalidega.
Kursuse programmi vaata RASI kodulehelt
http://www.tlu.ee/?LangID=1&CatID=3281&ArtID=13779&action=article
Õppeaine õpiväljundid
Õppeaine edukal läbimisel üliõpilane:
Õppija:
-omab ettekujutust teadmiste sotsioloogiast kui sotsioloogia uurimissuunast, teab selle kujunemislugu, põhiideid ja probleeme.
-oskab arutleda teadmise rolli üle ühiskonnas, sealjuures argumenteerida sotsioloogiliselt, kasutades teadmistesotsioloogilisi kontseptsioone.
-oskab teha suulist esitlust PowerPointi kasutamata ning juhtida arutelu.
-oskab teha eestikeelseid lühikokkuvõtteid võõrkeelsetest teoreetilistest tekstidest.
Õppejõud
Lektor Krista Hinno, PhD
space