Arvamuslugu ja juhtkiri (KOK6038.FK)
space
Õppeaine kood
KOK6038.FK
vana ainekood
KOK6038
Õppeaine nimetus eesti k
Arvamuslugu ja juhtkiri
Õppeaine nimetus inglise k
Column and Editorial
Õppeaine maht EAP
4.0
Kontrollivorm
eksam
2023/2024 kevadsemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
2024/2025 sügissemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
Õppeaine eesmärgid
Üliõpilased omandavad argumenteerimise põhimõtteid, mida nad kasutavad populaarteaduslike artiklite koostamiseks, arvamuslugude ja juhtkirjade kirjutamiseks ning nende toimetamiseks.
Õppeaine sisu lühikirjeldus
Õppetöö toimub peamiselt seminaride vormis ning eeldab aktiivset osalemist.
Kursuse põhirõhk on kirjaliku argumentatsiooni loogilisel ja faktuaalsel ülesehitusel. Selle üheks osaks on oponentide võimalike vastuargumentidega prognoosimine ja arvestamine, kuivõrd kirjalik tekst on tervik, mida pole ilmumise järel võimalik muuta. Seetõttu tegeleb kursus argumentatsiooni asjakohasusega – selle kontekstisobivuse ja selle sisulise paikapidavuse küsimustega – ning argumentide arusaadava esitusviisiga. Nõnda käsitleb kursus loogikat ja demagoogiat.
Teksti loogilise ülesehituse arvestamine on oluline ka teksti mõttest arusaamisel. Erinevad teksti osad, üldistused ja näited peavad moodustama ühe terviku. Olulisemad üldistused tuleks ka graafiliselt esile tõsta. Seetõttu on üheks kursuse osaks informatsioonilis-loogilise lähenemisviisi tundmaõppimine ja arvamuslugude analüüs sellest lähtudes.
Vastava vilumuse saavutamiseks analüüsivad tudengid seminarides ja kodutöödes ajakirjanduses ilmunud arutlevaid arvamuskirjutisi ja Eesti Ajalehtede Liidu pressipreemia arvamusloo kategoorias valitud nominente; koostavad etteantud materjali põhjal ühe kõneteksti, kirjutavad enda kogutud materjali põhjal ühe arvamusloo (kolumni) ja ühe juhkirja.
Õppeaine õpiväljundid
Õppeaine edukal läbimisel üliõpilane:
Oskavad koguda argumente ning neid veenvateks argumentideks sõnastada; nad oskavad esitada mistahes vaidlusküsimuses poolt- ja vastuargumente ning neid loogiliselt esitada.
Nad valdavad nii induktsiooni- kui deduktsioonimeetodeid ja valdavad praktikas nelja loogika põhireeglit (kolm Aristotelese ja üks Leibnitzi reegel).
Õppejõud
Mart Raudsaar, M. Phil.
space