Infosüsteemide kavandamise alused (IFI7230.DT)
space
Õppeaine kood
IFI7230.DT
vana ainekood
Õppeaine nimetus eesti k
Infosüsteemide kavandamise alused
Õppeaine nimetus inglise k
Foundations of Information Systems Design
Õppeaine maht EAP
4.0
Kontrollivorm
arvestus
2023/2024 kevadsemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
2024/2025 sügissemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
Õppeaine eesmärgid
Õppeaine annab ülevaate tarkvara planeerimise ja projekteerimise tegevustest ja põhimõtetest ning milline on organisatsiooni juhi roll selles protsessis. Keskendutakse neljale alameesmärgile:
1) ärilise ja tehnilise visiooni loomine, projekti ärilise ülesandepüstituse koostamine, äriliste mõõdikute ja eesmärkide kirjeldamine,
2) projekti tehnilise lähteülesande koostamine läbi kõrgtaseme nõuete kirjeldamise ja prioriseerimise; organisatsiooni protsesside kõrgtaseme analüüs ja metoodiline uuendamine,
3) tehnoloogiline projekteerimise, tarkvara ja infosüsteemi ülesehituse tutvustamine, infoturbega seotud põhiteemade käsitlus projekteerimise kontekstis,
4) olulisemate tarkvara arendusmetoodikate tutvustamine, tellija ja täitja rollide analüüs, projekti riskide ja ulatuse juhtimine.
Eesmärk on anda organisatsiooni juhtidele teadmised ja üldisemad tööriistad, kuidas ärilisi uuendusi läbi viia tehnoloogiat rakendades. Osalejad mõistavad, et muutused algavad eelkõige töökorralduse ja protsesside muudatustest, mida tehnoloogia saab vaid toetada ja tõhustada. Osalejad õpivad juhi rolli selliste muutuste elluviimisel ja eestvedamisel. Osalejad omandavad juhi jaoks vajalikud teadmised tarkvaraprojektide visioneerimiseks, algatamiseks, planeerimiseks ja elluviimiseks, pidades silmas eelkõige ärilisi eesmärke ja tulemusi.
Õppeaine sisu lühikirjeldus
Õppeaine koosneb neljast osast:
Esimeses osas antakse ülevaade, kuidas tehnoloogiaprojekti visioneerida, seada ärilisi mõõdikuid ja eesmärke, luua seos äri ja tehnoloogia vahel, analüüsida projekti realistlikkust ärilises ja tehnilises võtmes.
Teises osas keskendutakse organisatsioon äriprotsesside analüüsile ja uuendamisele, projekti nõuete kirjeldamisele ja prioriseerimisele.
Kolmandas osas õpitakse tarkvara- ja süsteemiarhitektuuri põhimõtteid, tutvustakse infoturbe ja isikuandmete kaitse põhimõtteid.
Viimases osas keskendutakse tarkvara olulisemate arendusmetoodikate tundmaõppimisele, tellija ja täitja rollide avamisele tarkvaraprojektis ja tarkvaraprojekti riskide ja tõhususe juhtimisele.
Õppeaine õpiväljundid
Õppeaine edukal läbimisel üliõpilane:
- mõistab äriliste ja tarkvaraliste eesmärkide seoseid ning võimalusi;
- teab ja oskab kirjeldada tehnoloogiaprojektide ärilist visiooni, eesmärke, mõõdikuid;
- oskab analüüsida tehnoloogiaprojektide ärilisi ja tehnilisi võtmekohti;
- oskab analüüsida ja uuendada organisatsiooni äriprotsesse, teab äriprotsesside uuendamisega seotud põhilisi metoodilisi võtteid;
- oskab kavandada ja kirjeldada infosüsteemi nõudeid ning arhitektuuri;
- teab erinevaid olulisi tarkvaraarendusmetoodikaid, nende eeliseid ja riske;
- teab juhi ja tellija rolli tarkvara arendusprotsessis;
- teab tarkvaraarendusega seotud olulisi mõisteid eesti ja inglise keeles.
Õppejõud
Raul Ennus
space