Majandusantropoloogia (HIA6348.HT)
space
Õppeaine kood
HIA6348.HT
vana ainekood
Õppeaine nimetus eesti k
Majandusantropoloogia
Õppeaine nimetus inglise k
Economic Anthropology
Õppeaine maht EAP
6.0
Kontrollivorm
eksam
2023/2024 kevadsemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
2024/2025 sügissemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
Õppeaine eesmärgid
Kursuse eesmärgiks on käsitleda majandusega seotud teemasid antropoloogilisest ja poliitökonoomilisest vaatepunktist läbi etnograafiliste tekstide ja filmide analüüsi, arutelude, harjutuste ja grupitööde.
Õppeaine sisu lühikirjeldus
Kursuse eesmärk on uurida, kuidas majandus, poliitika ja kultuuripraktikad omavahel põimuvad. Siin ei käsitleta majandust kui midagi kauget ja abstraktset, vaid kui suhete kogumit, mis on sügavalt seotud meie igapäevase sotsiaalse eluga. Vaatleme etnograafilisi uuringuid, mis käsitlevad majandust kui midagi, mis on struktureeritud rahvuse, klassi-, kodakondsuse-, soo- ja vanuserühmade suhete kaudu. Taolise antropoloogilise vaatenurga järgi ei ole raha ainult rikkuse hoidja – pigem võib rahal olla emotsionaalseid ja eetilisi tähendusi. Rikkus on suhteline meie vajadustega, palgatöö ei ole ainus töövorm ja võlg on pigem keeruline kohustuste võrk kui auk meie pangakontol. Erilist tähelepanu pööratakse sellele, kuidas ülemaailmne ränne ja piiriülesed tavad mõjutavad neoliberaalset kapitalismi. Selle kursuse eesmärk ei ole pakkuda lõplikke vastuseid ega pakkuda välja "õiget" majanduspraktika vormi, vaid õpetada kriitiliselt mõtlema maailmale, kus me elame. Sessioonide formaat sarnaneb seminaridele. Vastavalt lugemismaterjalile tehakse seminarides suulisi ettekandeid, millele järgneb rühmaarutelu ettekande käigus tõstatatud teemade üle.
Õppeaine õpiväljundid
Õppeaine edukal läbimisel üliõpilane:
- on omandanud kontseptuaalsed tööriistad majanduse kriitiliseks analüüsiks antropoloogilisest ja poliitökonoomilisest vaatepunktist;
- oskab nii suuliselt kui kirjalikult analüüsida majandusteemalisi etnograafiaid;
- põhinedes etnograafilistel tekstidel ja kursusekaaslaste kogemustel, oskab arutleda, võrrelda ja vastandada majandussuhete erinevates kontekstides ning nendega seotud intersektsionaalseid ebavõrdsusi.
Õppejõud
Timothy Raymond Anderson
Lisainfo
Iseseisev töö:
Igaks seminariks tuleb läbi töötada kaks artiklit, kord kursuse jooksul teha ettekanne, täiendada Moodle’is sõnastikku ning kursuse lõpuks kirjutada essee (2000 sõna). Seminaril mitteosalemisel tuleb artiklitest teha analüütilised kokkuvõtted.
Hinne koosneb järgmistest komponentidest: aktiivne osalemine seminarides ja Moodle’i aruteludes, suuline ettekanne ja essee
Kirjandus:
Carrier, James G., ed. 2012. A handbook of economic anthropology. Edward Elgar Publishing.
Hann, Chris, and Keith Hart. Market and society: The great transformation today. Cambridge University Press, 2009.
Kasmir, Sharryn, and August Carbonella, eds. Blood and fire: Toward a global anthropology of labor. Vol. 13. Berghahn Books, 2014.
Marx, Karl. Capital: volume one. Courier Dover Publications, 2019.
Polanyi, K. 1957. The great transformation, Boston, Beacon Press.
Mauss, M. 2002. The gift: the form and reason for exchange in archaic societies, London, Routledge.
space