Keeleteaduse alused (FEL6002)
space
Õppeaine kood
FEL6002
vana ainekood
FEL6002
Õppeaine nimetus eesti k
Keeleteaduse alused
Õppeaine nimetus inglise k
Basics of Linguistics
Õppeaine maht EAP
3.0
Kontrollivorm
eksam
2024/2025 sügissemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
2024/2025 kevadsemestri õppejõud
Ei ole õpetamiseks avatud. Vt all õppekava lingi kaudu peaeriala all nominaaljaotuse ajakava.
Õppeaine eesmärgid
Sissejuhatav ülevaade lingvistika traditsioonilistest ja kaasaegsetest uurimisvaldkondadest, puutepunktidest teiste distsipliinidega ning keeleuurimise tulemuste rakendusvõimalustest.
Õppeaine sisu lühikirjeldus
Keel ja keeleteadus, keeleteaduse rakendused. Foneetika: häälikusüsteem, prosoodia. Fonoloogia: foneem, allofoon, fonoloogiline tüpoloogia. Morfoloogia: morfeem, morfoloogiline tüpoloogia. Süntaks, süntaktiline tüpoloogia. Keel kui märgisüsteem, sümbol, indeks, ikoon, diagramm. Ikooniline kommunikatsioon. Viipekeel. Lausesemantika. Pragmaatika. Sotsiolingvistika. Keelemuutus ja grammatikaliseerumine. Keele muutus ja tüpoloogia. Keelepuu mudel ja maailma keelkonnad. Keelepuu mudel ja kontaktiteooria. Keelemeel. Keelelise relatiivsuse hüpotees. Psühholingvistika: düsleksia, afaasia. Iseseisev töö: Loengul käsitletud teemade omandamine kirjanduse põhjal, kontrolltööks ja eksamiks valmistumine.
Õppeaine õpiväljundid
Õppeaine edukal läbimisel üliõpilane:

Kursuse läbinud on omandanud keeleteaduse põhimõisted ja ülevaate keele ehitusest ja keeleteaduse olulisematest alldistsipliinidest.
Õppejõud
prof Martin Ehala, prof Anna Verschik jt
space